Decyzję o wynajmie konkretnego mieszkania warto podjąć po dokładnym zapoznaniu się z lokalizacją, otoczeniem oraz gruntownym sprawdzeniu samego lokalu. Wiele osób, szczególnie tych, które chcą wynająć swój pierwszy lokal, zastanawia się, o co pytać właściciela przy wynajmie mieszkania. Decyzja podjęta pod wpływem impulsu może nie być najrozsądniejsza, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik, z którego dowiesz się, jakie pytania do wynajmującego zadać w trakcie oglądania interesującego Cię „M”.
Jak wynająć mieszkanie: na co zwracać szczególną uwagę?
Z punktu widzenia decyzji o wynajęciu lokalu często najważniejsza jest pierwsza wizyta w danym mieszkaniu. Już w trakcie wstępnej rozmowy z właścicielem możesz zyskać cenne informacje, które zadecydują o tym, czy podpiszesz umowę najmu, czy będziesz kontynuować swoje poszukiwania. W trakcie pierwszej wizyty skup się nie tylko na samym mieszkaniu, ale także na ogólnych wrażeniach. Sprawdź, czy otoczenie jest przyjazne, sąsiedzi nie są hałaśliwi i czy na klatce schodowej nie czuć nieprzyjemnego zapachu. Jeśli cokolwiek wzbudzi Twoje wątpliwości, może to być znak, że warto poszukać innej lokalizacji.
Oglądając mieszkanie, szczególną uwagę zwracaj na ogólny stan wizualny i techniczny, a także na jakość jego wyposażenia. Sprawdź także, czy wszystkie urządzenia oraz instalacje działają poprawnie.
O co pytać właściciela przy wynajmie mieszkania?
W trakcie oględzin lokalu nie wahaj się pytać właściciela o wszystkie nurtujące Cię kwestie. Nawet pozornie błahe rzeczy mogą okazać się kluczowe na etapie wynajmowania mieszkania. Jeśli nie wiesz, jak wynająć mieszkanie i o co zapytać właściciela przed podpisaniem umowy, poniżej znajdziesz nasze sprawdzone porady.
Pytania do wynajmującego mieszkanie: zacznij od kwestii własności
Zanim przejdziesz do pytań o kwestie technicznie czy finansowe, zacznij od tego, co najistotniejsze: upewnij się, kto jest właścicielem interesującego Cię lokalu. Poproś o dokumenty potwierdzające własność mieszkania i sprawdź, czy jest on obciążony hipoteką lub innymi zobowiązaniami. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz, prosząc o numer księgi wieczystej nieruchomości.
Zapytaj o wzór umowy najmu
Po upewnieniu się, do kogo należy mieszkanie, zapytaj, czy wynajmujący dysponuje wzorem umowy najmu. Jeśli w odpowiedzi usłyszysz, że właściciel jej nie potrzebuje lub nie chce podpisywać, najlepiej zrezygnować z lokalu. Umowa reguluje prawa i obowiązki wynajmującego oraz lokatorów, a brak podpisanego dokumentu znacznie utrudnia dochodzenie swoich racji w sytuacji konfliktowej.
O co pytać przy wynajmie mieszkania: kwestia płatności za media
Oprócz płatności za wynajem, czynszu oraz kaucji, wynajmujący może zażądać dodatkowych opłat za ogrzewanie, wodę, prąd czy internet. Zastanawiając się, o co pytać przy wynajmie mieszkania, warto poruszyć również tę kwestię. Upewnij się, czy właściciel oczekuje od Ciebie comiesięcznych opłat, czy może preferuje rozliczenie półroczne. Niektóre koszty mogą zostać wliczone w czynsz – to również warto ustalić wcześniej.
Zwierzęta w mieszkaniu
Bardzo często pytania do najemcy dotyczą tego, czy zamierza on wprowadzić się do mieszkania z jakimś zwierzęciem. Jeśli jesteś posiadaczem psa, kota lub innego pupila, upewnij się, że właściciel wyraża zgodę na trzymanie zwierząt w mieszaniu. Sprawdź też, czy zwierzak będzie miał odpowiednie warunki i czy lokal będzie dla niego bezpieczny.
Dowiedz się, czy w mieszkaniu wolno palić
Nałogowi palacze z pewnością nie powinni bagatelizować pytania do wynajmującego mieszkanie o kwestię palenia tytoniu w mieszkaniu. Nie każdy właściciel zgadza się na to, by w pomieszczeniach unosił się dym papierosowy, dlatego warto uzgodnić tę kwestię, a w razie odmowy, pogodzić się z koniecznością palenia na zewnątrz lub… rzucić nałóg.
Zanim podpiszesz umowę…
Wiesz już, o co pytać przy wynajmie mieszkania i które kwestie poruszyć w rozmowie z właścicielem. Nawet jeśli w trakcie oględzin zadasz wszystkie zaproponowane przez nas pytania do wynajmującego, przed samym podpisaniem umowy warto wszystko sprawdzić jeszcze raz. Jeśli nie będziesz mieć stuprocentowej pewności, że lokal spełnia Twoje oczekiwania, być może lepszym rozwiązaniem będzie rezygnacja i kontynuowanie poszukiwań.