Spis treści
Zakup mieszkania od dewelopera to poważna decyzja, która wiąże się z podpisaniem kilku umów. W tym wpisie wyjaśnimy Ci, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy deweloperskiej czy rezerwacyjnej. Dowiesz się również, jaką ochronę daje Ci ustawa deweloperska, która reguluje te kwestie, a także czym jest rachunek powierniczy.
Podpisanie umowy deweloperskiej u notariusza
Umowa deweloperska to główna umowa, dzięki której stajesz się właścicielem lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, który buduje deweloper.
Umowa ta musi mieć formę aktu notarialnego i zawierać m.in.:
- dane stron zawierających umowę deweloperską,
- opis nieruchomości,
- cenę nieruchomości będącej przedmiotem umowy,
- termin i sposób zapłaty,
- termin i sposób przeniesienia własności,
- informacje o gwarancji i rękojmi, a także o możliwych karach umownych.
Umowa deweloperska może być podpisana na dowolnym etapie budowy, ale wcześniej musisz dostać od dewelopera prospekt informacyjny, który podaje szczegółowe dane o inwestycji, deweloperze, stanie prawnym nieruchomości i warunkach umowy.
Umowa deweloperska a rezerwacyjna
Umowa rezerwacyjna to umowa, dzięki której zabezpieczasz sobie wybrany lokal lub dom, zanim podpiszesz umowę deweloperską.
Umowa ta nie wymaga formy aktu notarialnego, ale musi być pisemna i musi zawierać m.in.
- dane stron podpisujących umowę,
- opis zarezerwowanego lokalu lub domu,
- wysokość opłaty rezerwacyjnej,
- termin podpisania umowy deweloperskiej i warunki jej podpisania.
Opłata rezerwacyjna jest zwrotna, jeśli umowa deweloperska nie dojdzie do skutku z przyczyn leżących po stronie dewelopera lub z przyczyn niezależnych od stron. Jeśli jednak Ty zrezygnujesz z umowy deweloperskiej, możesz utracić opłatę rezerwacyjną.
Umowa deweloperska – po co mi rachunek powierniczy?
Rachunek powierniczy to specjalny rachunek bankowy, na który wpłacasz pieniądze na zakup lokalu lub domu. Rachunek ten chroni Twoje środki w razie problemów z wykonaniem inwestycji lub upadłości dewelopera. Mieszkaniowy rachunek powierniczy może być zamknięty lub otwarty. Rachunek zamknięty oznacza, że pieniądze są wypłacane jednorazowo, po tym jak zostaniesz właścicielem nieruchomości. Rachunek otwarty oznacza, że pieniądze są wypłacane stopniowo, zgodnie z postępem prac na budowie. Rachunek otwarty może być dodatkowo zabezpieczony gwarancją bankową lub ubezpieczeniową, która gwarantuje Ci zwrot wpłaconych środków w całości, jeśli deweloper nie dotrzyma umowy.
Umowa deweloperska – obowiązujące przepisy
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym to ustawa, która obowiązuje od 1 lipca 2022 r. i zastąpiła poprzednią ustawę deweloperską. Ustawa ta wprowadziła wiele zmian i ulepszeń, mających na celu lepszą ochronę Twoich praw i interesów jako nabywcy. Niektóre z nich to: uregulowanie kwestii umowy rezerwacyjnej, wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który ma zabezpieczać Twoje roszczenia w razie upadłości dewelopera, zaostrzenie obowiązków informacyjnych i kontrolnych dewelopera i banku, ułatwienie zgłaszania i rozwiązywania reklamacji dotyczących wad lokalu lub domu, a także możliwość odstąpienia od umowy deweloperskiej bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od jej zawarcia.