Pod koniec lipca rząd ogłosił plany wykluczenia możliwości rozliczania przychodów z najmu skalą podatkową. Ponadto zniesiona ma zostać również możliwość amortyzacji kosztów zakupu lokali mieszkalnych. Zmiany miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Co może to oznaczać dla rynku najmu oraz dla właścicieli mieszkań na wynajem?
Bazując na danych publikowanych przez ministerstwo finansów, można założyć że w Polsce jest około 850 000 osób wynajmujących swoje mieszkania, z czego mniej więcej 150 000, a zatem mniej niż 20%, rozlicza się z przychodów z najmu na zasadach ogólnych.
Zmiany w sposobie rozliczania najmu.
Zmiany proponowane przez rząd są nieco zaskakującą i nieprzyjemną wiadomością dla tych spośród właścicieli mieszkań, którzy korzystali z tego wariantu rozliczania przychodów z najmu. Trzeba przyznać że przy spełnieniu kilku warunków, umożliwiał on zmniejszenie kwoty należnego podatku do bardzo niskiego poziomu, dodajmy, że w sposób całkowicie legalny. W wielu przypadkach (choć nie zawsze) była to po prostu bardziej opłacalna od ryczałtu opcja, co prawda była ona również bardziej skomplikowana i wymagała więcej wysiłku od osób samodzielnie zajmujących się zarządzaniem najmem swojego mieszkania.
Warto zauważyć, że proponowane modyfikacje prawa będą dotyczyć osób posiadających więcej niż jedno mieszkanie, podobnie jak w przypadku podatku katastralnego, mającego formę taką, jak ta opisana w jednym z naszych poprzednich wpisów. Natomiast z uwagi na fakt, że wynajmujący wybierający ten sposób rozliczania się stanowią niewielki odsetek ogółu, nie spodziewamy się, aby zmiana ta miała znaczący wpływ na wysokość czynsz najmu w największych miastach w Polsce. Biorąc za przykład Wrocław, czynsze te powoli powracają dopiero do poziomów sprzed pandemii. Z pewnością jednak ta reforma wpłynie negatywnie na zwroty generowane przez mieszkania traktowane jako inwestycje, co być może skłoni część osób dotkniętych zmianami do rozważenia alternatywnych form lokacji kapitału. Może być to zatem czynnik ograniczający w pewnym stopniu popyt na nieruchomości mieszkalne.
Na koniec chcielibyśmy zauważyć, że w obliczu nadchodzących zmian istotne z punktu widzenia wynajmującego, będzie formułowanie umowy najmu w taki sposób, aby koszty mediów czy opłat dla wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej były płacone przez najemcę (ewentualnie jedynie za pośrednictwem wynajmującego). W ten sposób wysokość faktycznego przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem zostanie ograniczona jedynie do czynszu najmu otrzymywanego przez właściciela mieszkania.