W naszym kraju inwestowanie w nieruchomości od dawna jest uznawane za jedną z najlepszych i najpewniejszych form lokowania środków finansowych. Czy rzeczywiście inwestycja w lokal do wynajęcia to nadal opłacalna opcja? Jakie są zalety tej formy lokaty kapitału? Na te i podobne pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.
Inwestowanie w najem mieszkania lub innego lokalu jest dobrym i polecanym sposobem na regularny, dodatkowy zarobek, a także stanowi poduszkę finansową na przyszłość. Wynajem może być również świetnym sposobem na biznes – to szczególnie korzystne rozwiązanie w przypadku osób dysponujących znaczną kwotą gotówki. Osoby, które otrzymały darowiznę, spadek, odprawę lub też posiadające spore oszczędności często zastanawiają się nad najlepszym sposobem pomnożenia swoich pieniędzy. W porównaniu z innymi formami inwestowania (zwłaszcza w produkty bankowe), zakup mieszkania z myślą o jego wynajmowaniu wydaje się być najkorzystniejszy.
Zalety inwestowania w nieruchomości
W dobie systematycznie rosnących cen najmu, wynajmowanie mieszkania, biura czy innego typu lokalu stanowi wyjątkowo atrakcyjną formą pasywnego przychodu. Szczególnie opłacalne finansowo jest posiadanie nieruchomości w najpopularniejszych dzielnicach i lokalizacjach, np. w pobliżu uczelni albo dużych centrów biznesowych. Posiadając mieszkanie pod wynajem w dużym mieście akademickim, można mieć niemal gwarancję, że lokal nie straci na wartości i nie będzie stał pusty przez dłuższy czas.
Jak już wspomniano wcześniej, inwestowanie w najem jest zazwyczaj bardziej rentowne, niż lokowanie pieniędzy w produktach finansowych. W porównaniu np. z lokatami bankowymi oferującymi roczne oprocentowanie na poziomie 1-3%, zwrot z inwestycji w przypadku wynajmu może wynieść nawet 5-8% w ciągu roku, a zdarza się, że niektórzy inwestorzy są w stanie wygenerować nawet 20-25% zysku. Ponadto ryzyko, że wartość nieruchomości znacząco się obniży, jest bardzo małe, w przeciwieństwie do np. akcji, obligacji oraz funduszy inwestycyjnych, w których to przypadkach emitent może zbankrutować. Nawet jeżeli wartość lokalu zmniejszy się, spadek ten najpewniej będzie tylko częściowy. To zaleta dla osób nastawionych na niższe ryzyko inwestycyjne.
Mieszkanie, dom czy inny lokal pozwala również na zapewnienie sobie finansowego bezpieczeństwa na przyszłość. Dobrze zarządzana nieruchomość przez wiele lat może przynosić spory przychód pasywny, a sprzedana po przejściu właściciela na emeryturę, może stać się sposobem na podwyższenie poziomu życia.