W drugiej części wpisu dotyczącego najczęstszych błędów popełnianych przez osoby wynajmujące swoje mieszkanie, zajmiemy się kolejną czwórką nie mniej istotnych błędów:
5. Zaniedbania w protokole zdawczo odbiorczym
Pod koniec okresu obowiązywania umowy najmu, zbyt często dochodzi do spięć i nieporozumień między wynajmującymi a najemcami. Nie zawsze wynikają one ze złej woli stron sporu. Dużej części kłopotów można byłoby uniknąć, gdyby przy okazji wprowadzki został sporządzony szczegółowy protokół ze zdania mieszkania. W takim dokumencie powinny znaleźć się informacje na temat stanu nieruchomości oraz jej wyposażenia. Koniecznie trzeba w nim też umieścić wartości liczników wody, prądu oraz gazu z dnia przekazania mieszkania. Bardzo przydatne mogą być również zdjęcia mieszkania i jego wyposażenia.
Sporządzenie wartościowego protokołu zdawczo odbiorczego wymaga czasu obu stron, jednak zakres późniejszych korzyści, płynących z istnienia takiego dokumentu jest nie do przecenienia.
Warto dodać, że decydując się na skorzystanie z naszego wsparcia w zakresie zarządzania najmem mieszkania, właściciel nieruchomości nie musi przejmować się konstruowaniem umowy najmu samodzielnie – dysponujemy cały czas udoskonalanym wzorem umowy, która zostanie podpisana przez nas w imieniu właściciela.
6. Brak wizyt kontrolnych w mieszkaniu
W natłoku codziennych zajęć ciężko jest wygospodarować czas na złożenie wizyty w mieszkaniu, zwłaszcza, kiedy nie ma ku temu palącego powodu. Tego rodzaju wizyty są jednak konieczne, aby kontrolować sytuację. Dzięki regularnej kontroli można zauważyć niepokojące sygnały, mogące świadczyć o nadchodzących kłopotach dotyczących mieszkania lub jego najemców, dzięki czemu mamy więcej czasu na reakcję. Polecamy odwiedzać mieszkanie nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy.
7. Nieodpowiednia forma umowy najmu
Brak zdefiniowanej strategii najmu oraz nieświadomość różnic między dostępnymi formami umów mogą prowadzić do nieporozumień oraz do realnych strat finansowych. Rynek najmu odznacza się sezonowością, istnieją okresy roku, kiedy ilość osób poszukujących mieszkania lub pokoju do wynajęcia jest niższa niż zazwyczaj. Jeśli umowa najmu będzie kończyć się w jednym z takich okresów, może być ciężko utrzymać ciągłość najmu.
8. Emocjonalny związek z nieruchomością
Mieszkanie w którym właściciel lub osoba mu bliska spędziła część życia niesie ze sobą bagaż wspomnień. Często jesteśmy świadkami sytuacji, w której wynajmujący nie godzi się na wprowadzenie zmian w wyglądzie mieszkania lub odmawia wymiany mebli ze względów sentymentalnych. Niestety przeznaczając mieszkanie na wynajem, sentymenty muszą zostać odłożone na bok.