Planując wynajem mieszkania, warto zadbać o jego odświeżenie i odpowiednie umeblowanie. Kompletne wyposażenie mieszkania znacznie zwiększa szanse na szybkie znalezienie potencjalnego najemcy. Zanim jednak przystąpisz do prac wykończeniowych, w pierwszej kolejności zastanów się nad tym, komu dokładnie chcesz wynajmować nieruchomość, a także jakie mogą być jego preferencje.
Jasna, czysta przestrzeń i zadbane meble
Przygotowanie mieszkania do wynajmu należy rozpocząć od podstaw, czyli od malowania. Dotyczy to w szczególności tych nieruchomości, które były już wcześniej użytkowane. Podczas malowania ścian warto postawić na naturalne, jasne kolory – ponieważ są one uniwersalne i można mieć pewność, że spodobają się każdemu potencjalnemu najemcy. Dobrze sprawdzi się zatem biel, beż czy jasne odcienie szarości. Warto zwrócić uwagę także na stan podłóg. Zdecydowanie lepiej zrezygnować z podatnych na zabrudzenia dywanów oraz wykładzin i ograniczyć się wyłącznie do paneli czy płytek.
Wszelkie mankamenty mieszkania (pęknięte płytki, oberwane półki czy cieknące krany) powinny zostać naprawione. Dotyczy to również mebli: wyszczerbionych narożników szafek czy porysowanych blatów. Trzeba liczyć się z tym, że każdy taki uszczerbek w oczach osoby poszukującej mieszkania pod wynajem obniża ostateczną wartość nieruchomości.
Umeblowanie dostosowane do preferencji potencjalnego najemcy
Po odświeżeniu mieszkania przyszedł czas na jego umeblowanie oraz dobranie dodatkowych elementów wyposażenia. W tym przypadku uniwersalność nie jest już tak dobrym pomysłem. Warto zatem na wstępie określić preferowany typ najemcy.
Przykładem specyficznego zaaranżowania nieruchomości jest mieszkanie studenckie, w którym każdy pokój dzienny stanowi autonomiczną przestrzeń. Obowiązkowo musi znaleźć się w nim zatem łóżko, biurko oraz szafa na ubrania. W przypadku dużych metraży można pokusić się o przygotowanie pokojów dwuosobowych: z dwoma oddzielnymi łóżkami lub dla pary, z pojedynczym łóżkiem dwuosobowym. Mieszkanie studenckie na wynajem będzie jeszcze atrakcyjniejsze, jeśli znajdzie się w nim mikrofalówka oraz podstawowe garnki i patelnie.
Jeśli interesuje Cię wynajem mieszkania dla pary lub singla, warto wydzielić przestrzeń dzienną i sypialnianą, także w przypadku kawalerki. Obowiązkowe wyposażenie mieszkania na wynajem powinny stanowić lodówka, kuchenka oraz pralka. Niekiedy zdarza się, że pary posiadają już własne meble, na przykład łóżko, kanapę czy regał na książki. Single zwykle jednak preferują pełne umeblowanie mieszkania. Dodatkowy atut może stanowić udostępnienie do użytku telewizora, zmywarki, odkurzacza czy nawet żelazka.
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania
Każda umowa najmu powinna zawierać szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania. Oprócz aktualnego stanu liczników energii elektrycznej, gazu, wody czy też centralnego ogrzewania określa on także opis wyposażenia nieruchomości. To gwarancja dla osoby wynajmującej, że jeśli przy zakończeniu umowy najmu odnotowane zostaną ewentualne braki wyposażenia lub pogorszenie ich stanu, będzie można skorzystać z kaucji wynajmującego, aby pokryć poniesione straty. Najlepiej zadbać o to, aby umowa najmu zawierała protokół zdawczo-odbiorczy sporządzony w dniu przekazania kluczy najemcy.